Mimo skomplikowanej nazwy jaką są panele fotowoltaiczne,
kryje się w nich bardzo prosty proces. Jest to metoda w której dochodzi do przekształcania energii słonecznej pozyskanej z promieni słonecznych w prąd elektryczny.

Panele fotowoltaiczne – inaczej nazywamy je słonecznymi. Składają się one z płyt krzemowych, za pomocą których odbywa się proces przekształcenia energii. Montuje się je najczęściej na dachach budynków. Jeżeli dach nie jest przystosowany (a więc ma nie odpowiedni układ, przez co nie można ich na nim umieścić), istnieje również możliwość ich montażu na podłożu do specjalnego stelażu. Aby metoda ta była korzystna, panele te muszą znajdować się w odpowiednim miejscu (dobrze oświetlonym promieniami słonecznymi). Montując panele na podłożu musimy pamiętać o połączeniu z budynkiem odpowiednimi przewodami. 

Dlaczego warto zaopatrzyć się w fotowoltaikę?

Jest to metoda łącząca ekonomię z ekologią, dzięki czemu zdobywa ona coraz większą popularność.

panele fotowoltaiczne

Dlaczego panele fotowoltaiczne są tak popularne?

Dzięki nim nie będziesz musiał martwić się rachunkami za prąd. Nie szkodzisz środowisku a dodatkowo jest to korzystniejszy i bardziej opłacalny dla Ciebie sposób. Zaangażowanie odpowiedniej jej ilości pozwoli na wytwarzanie takich zasób energii elektrycznej, które zapewnią nam całkowity lub częściowy zwrot kosztów poniesionych na opłacenie prądu. Nie szkodzą środowisku. Pozyskiwanie energii elektrycznej z światła słonecznego jest ich ogromnym plusem, gdyż w przeciwieństwie do prądu pozyskiwanego ze spalania węgla (zasobu wyczerpalnego) energia pozyskiwana jest ze słońca (zasobu nie wyczerpywalnego), którego używanie jest nieograniczone.  Nie wydawają dźwięków i nie zajmują dużych połaci. Nie wydzielają one również żadnych substancji , dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.

Jak działają panele fotowoltaiczne ?

Panele słoneczne składają się z krzemu. Powoduje to, że przechwytują /pobierają one jednostki światła słonecznego a następnie wprawiają w ruch elektrony. Pozyskujemy w ten sposób prąd który następnie zostaje przeniesiony do specjalnego inwentera solarnego. Kolejnym etapem jest przetworzenie go na prąd zmienny. Następnie prąd ten przepływa przez układ  zabezpieczający i dociera do domowej sieci, z której korzystamy.