Czym jest klimatyzacja ?

Klimatyzacja jest procesem, w którym powietrze znajdujące się w pomieszczeniu zostaje odpowiednio przetworzone. Dzięki temu utrzymane zostają optymalne warunki wilgotności i temperatur niezbędne do właściwego funkcjonowania człowieka.

Klimatyzacja

Jest ona najprostszym, tańszym a zarazem coraz bardziej popularnym sposobem zapewnienia odpowiednich warunków klimatycznych w naszych domach. Słowo to nie kojarzy się już tylko z urządzeniami znajdującymi się w sklepach, ale także z wygoda i luksusem naszych czterech kątów.

Powszechnie uznane  mity odnośnie negatywnego oddziaływania klimatyzacji na nasze zdrowie nie wynikało z samego bytu tego systemu, ale z niewłaściwej instalacji lub korzystania z urządzenia. Jeżeli wykonamy instalacje w sposób odpowiedni oraz będziemy właściwie z niej korzystać to nie ma dla nas żadnego zagrożenia.

Jak działa klimatyzacja ?

Początkowo powietrze wpada przez tak zwane żaluzje a następnie trafia do specjalnego filtra. Gdy już znajdzie się w nim, filtr ten wyłapuje szkodliwe cząsteczki pyłów. Natomiast wydalane przez klimatyzacje powietrze jest pozbawione wszelkich alergenów czy zanieczyszczeń.

Jakie wyróżniamy rodzaje klimatyzatorów?

  • Ścienne– najbardziej popularne, nie tylko tanie ale także o estetycznym wyglądzie, będące ozdoba dla pomieszczenia ( sa najczęściej wybierany do domów oraz innych budynków użytkowych)
  • Podłogowo-sufitowe– modele bardziej złożone ( najczęściej montowane w sklepach)
  • Kasetonowe– przeznaczone dla większych powierzchni
  • Kanałowe– wykorzystywane sa specjalne kanały przesuwające powietrze ( przeznaczone dla zakładów zajmujących się produkcja na skalę przemysłowa)

Jakie korzyści wynikają z posiadania klimatyzacji ?

  • Możliwość dostosowania warunków klimatycznych panujących w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy
  • Jest idealnym rozwiązaniem dla alergików i osób z schorzeniami płucnymi
  • Urządzenie to nie tylko ochładza ale także walczy z nadmiarem wilgoci
  • Dodatkowo możliwe jest wykorzystywanie klimatyzacji jako urządzenie grzewcze a także oczyszczanie powietrza z szkodliwych cząsteczek

Czynnikiem pośrednim stają się koszty związane z posiadaniem klimatyzacji. Na oferowanych jest wiele różnorodnych egzemplarzy. Chcąc zaoszczędzić możemy skusić się na tańsze, jednak mimo śmiesznego brzmienia lepiej zainwestować w lepsze urządzenie, gdyż w perspektywie czasu będzie taniej. Jak to się dzieje ? Większy nakład to większa eksploatacja i mniejszy pobór prądu niezbędnego do pracy urządzenia.